Bílé psací stoly

Bez psacího stolu se dnes už nestuduje, hodí se i pro domácí kancelářské práce

Psací stůl je neodmyslitelný fenomén, který nás bude provázet určitě ještě několik generací. Nejde totiž nijak nahradit, nemůžeme si jej odepřít. Pro studenty je ideálním doplňkem pro psaní klasických domácích úkolů nebo diplomových prací, při zařizování pracovny také nesmí chybět. Nejčastěji je v našich domácnostech zastoupeno dřevo z borovice, výhodou je zde například světlý odstín, který opticky trochu zvětší místnost. Jak neudělat chybu při výběru tohoto důležitého kancelářského nábytku?

Výška stolu by měla být nejméně 80 centimetrů, šuplíky se neztratí

Bílý psací stůl moderní doby by neměl mít vrchní desku méně než sedmdesát centimetrů od země. Je to důležité z hlediska pohodlí, i odrostlejší student ocení, když se mu bude sedět i pracovat bez bolesti zad nebo krku. Pokud bude totiž stůl výrazně nižší, pocítíme to nejprve na páteři, která bude při práci nepřirozeně pokroucená. Nepodceňujte ani výběr kancelářského křesla (nebo židle), to je totiž pro ideální sezení pochopitelně vůbec nejdůležitější prvek.

Pracujete častěji s notebookem? Pak bude třeba dostatečně široká pracovní plocha, pro stolní PC toto platí dvojnásob – protože monitor a case obecně zaberou třetinu až polovinu celého stolu. Jsou ale nezbytné při psaní úkolů, ale i různých dokumentů a smluv. Moderní doba nám prostě nedá od elektroniky ani trochu oddechu…

Nastavitelná výška stolu je důležitá, dostatek denního světla samozřejmě také

Pokud si pořizujete psací stůl, je přizpůsobitelnost jeho výšky důležitým aspektem. Usnadní prostě každodenní život! Nezapomeňte ale ani na to, aby na pracovní koutek dopadalo denní světlo, umístěte psací stůl nejlépe poblíž okna, ušetříte za dodatečné osvětlení. I během slunného dne se totiž najdou místa, která nejsou dostatečně osvětlena, přesto, že vytáhnete všechny rolety a závěsy.

Na co dalšího bychom neměli v žádném případě zapomenout? Praktická je třeba vysouvací polička pro klávesnici, která ušetří trochu prostoru navíc. Stačí jen jeden pohyb a rázem máte mnohem více místa, klávesnice se přitom nemusí vypojovat a odkládat někam stranou. Obrazovka počítače by pak měla být ve výši očí, s tím, že ideální vzdálenost obličeje od monitoru je asi padesát až šedesát centimetrů. V opačném případě se dříve unavíte a riskujete i budoucí potíže se zrakem. Kromě toho je to opět praktické, obrazovka takto umístěná se sleduje nejlépe, pozorovací úhel je zcela přirozený, prostě jako třeba u televize.

Používáte stolní počítač? Pak promyslete větrání, ale také umístění kabelů

Stolní PC ještě rozhodně mají co říct, jejich epocha zdaleka není u konce. Někomu se možná zdají nepraktické, jiní nedají dopustit na klasický notebook, ale v mnoha kancelářích je stolní varianta počítače prostě nutností. Zvláště pokud si zvolíte rohový PC stůl, promyslete si vše předem. Kam přijdou všechny kabely? A bude mít PC sestava dostatečné možnosti ohledně větrání? Počítač by se jinak mohl v přehřátém stavu automaticky vypnout, klidně třeba také uprostřed rozdělané práce…

Bílé psací stoly jsou velmi vhodné do každého interiéru

Světlé odstíny k nábytku prostě sedí, opticky rozšíří celou místnost, zvláště v menších prostorách se nebudeme cítit ani zdaleka tak stísněně. Bílé psací stoly zaujmou proto už na první pohled, do dětského pokoje přeci i tehdy, když odrostly ratolesti do školních lavic, trochu veselí a radosti. A mimochodem, pokud pořizujete PC stůl pro školáky a studenty, nezapomeňte, že nastavitelná velikost je tu značnou výhodou. Když dítě trochu povyroste, prostě jen upravíme šroubky a vše je zase v nejlepším pořádku.

Opatrně na zdraví, masiv je tou nejlepší variantou, nebojte se cenovky

Celodřevěná stolní deska z buku, dubu nebo smrku je ideálním řešením nejen pro studentské pokoje, velmi dobrou práci pak jistě zastane i borovicové nebo březové dřevo. Je také určitě pravdou, že masiv patří k dražším materiálům, na druhou stranu dlouho vydrží a je zdravotně zcela nezávadný. Speciální vosk na ošetření masivu je ryze přírodního původu. Organická rozpouštědla, která jsou někdy součástí laků, mohou být spouštěčem alergie. Proto se raději dopředu pečlivě informujte o všech úpravách, kterými stůl před koupí prošel.

Vybírat psací stůl bez dítěte může způsobit rodinný konflikt. Rozhodně je to zcela pochopitelné, vybrali byste totiž vše podstatné bez budoucího majitele, který chce říci také svoje. Neposlouchejte také módní trendy, alespoň tedy z hlediska barevnosti. Psací stůl bílé barvy je ideální, naopak červená dosti rozptyluje – a žák či student se přeci potřebuje maximálně soustředit na svou práci. Křiklavé barvy sem prostě vůbec nepatří, naopak jemné a světlé tóny jsou velmi vhodné.

Cena tu příliš nerozhoduje aneb pozor na nejlevnější řešení

Podobně jako třeba při koupi matrace, na které budete příštích deset let spát, nedopřávejte vidu ani slechu nejlevnější cenové variantě. Do budoucna by se něco podobného totiž mohlo hodně prodražit, a to i v oblasti vašeho zdraví. Za kvalitu se prostě musí zaplatit, a to platí u kancelářských stolů hned dvojnásob. Pokud zapadne do stylu celé místnosti více kovový nebo skleněný PC stůl, rozhodně není důvod nějak váhat. Dejte přednost moderním trendům, kombinace materiálů (jako například kovu a skla) je určitě dobrým krokem. Pozor ale na prach, ten budete v každém případě stírat trochu častěji…